III Międzynarodowy Konkurs Instrumentalistów i Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Tymbarku – edycja online

 

 

Dnia 01.06.2021 roku o godz. 19:00 (czasu polskiego)

odbyło się spotkanie z jurorami oraz ogłoszenie wyników

III Międzynarodowego Konkursu Instrumentalistów i Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st. w Tymbarku na platformie ZOOM Meetings.

WYNIKI:

 

 


 


 

J U R Y    K O N K U R S O W E

Khac-Uyen Nguyen  –  Przewodniczący Jury
wietnamsko – norweski dyrygent

Rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 5 lat pod okiem swojego ojca w Hanoi. Jako skrzypek studiował u Izaaka Shuldmana w Norweskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Oslo jak również u Davida Takeno w Guildhall School of Music and Drama. Przez 5 lat pracował jako kameralista w Anglii i Norwegii.  Pracował również z Malmo Opera (Szwecja), Bethoven Symphony orchestra (Niemcy), Kristiansand  Chamber orchestra (Norwegia).

W 2005 roku Khan-Uyen ukończył Podyplomowe Studia dla Dyrygentów u Colina  Mettersa  w Królewskiej Akademii Muzycznej.  Podczas studiów był laureatem różnych konkursów m.in. Nagrody Pamięci Roberta  Alvy, Mortimer Development Fund, Stypendium Henriego Wooda, które umożliwiło mu studiowanie. Pobierał również naukę u Sir Colina Davisa, Georgea  Hursta, Kennetha  Kieslera , Marka  Shanahana, Jorma Panula, Martyna Brabbina. Khac-Uyen założył Verdandi Camerata w 2003, wtedy znany jako Ensemble Musicus. Verdandi Camerata przyznano Nagrodę Konkordii co było przedsmakiem bardzo udanego debiutu w 2005 roku. W następstwie tego Londyńskie Forum Organowe  zaprosiło zespół do wzięcia udziału  w Międzynarodowej Konferencji  poświęconej Durufle w listopadzie 2005 roku  gdzie miało miejsce ich premierowe wykonanie dwóch utworów orkiestrowych Durufla, spotkało się ono z  uznaniem krytyków. Khac-Uyen dyrygował Szkocką Orkiestrą Kameralną, the Hebrides Ensemble, Klassische Philharmonie Bonn w Niemczech. Pełni on także funkcję gościnnego dyrygenta w Suffolk Sinfonia , Southend Symphony Orchestra, London City Side Sinfonia, I  Maestri Orchestra. Od 2009 roku Khan-Uyen pełni funkcję Dyrektora Muzycznego Southwark Sinfonia. W maju 2012 roku dyrygował Wietnamską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Teatrze Wielkim w Hanoi i we wrześniu 2016 otrzymał najwyższe odznaczenie rządu Wietnamskiego. Pracuję również jako wykładowca Morley Collage, który jest filią Guidhall School of Music and Drama w Londynie.

 

dr Janusz Pater, Polska
prof. AM Kraków, akordeon

Absolwent klasy akordeonu Henryka Krzemińskiego w PWSM w Poznaniu (1978),
oraz kierunku teorii muzyki na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie (1982). Jako solista i kameralista uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych i teatralnych (m.in. Warszawska Jesień Muzyczna, Poznańska Wiosna Muzyczna, Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Alkagran w Czechowicach-Dziedzicach; Musik Biennale Berlin, Zeitfluss-Salzburg, Aterforum- Ferrara, Dresden Tage der Zeitgenössische Musik, Internationale Studienwoche für Zeitgenössische Musik in Lüneburg, Kontrasty we Lwowie, 28th PAN Music Festival in Seoul -2000). Jest inspiratorem i pierwszym wykonawcą szeregu solowych i kameralnych kompozycji akordeonowych. Od 1978 roku prowadzi klasę akordeonu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prezentował wykłady w Myongji University, College of Arts and Physical Education oraz University of Suwon – College of Music (Korea Południowa). Jest wykładowcą kursów instrumentalnych w ramach Summer Academy of Music w Krakowie, inicjatorem i dyrektorem artystycznym Gorlickich Konfrontacji Akordeonowych, członkiem Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum”,  jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych  konkursów muzycznych.

 

Miho Sanou, Japonia
fortepian

Japonka, pianistka. Swoją karierę sceniczną rozpoczęła w Kobe, Japonia gdzie przyznano jej wiele nagród i stypendiów. Ukończyła Kobe College, studiowała u Satomi Okumura i Josefa  Stompela. Zaoferowano jej stypendium na  studia podyplomowe w Królewskiej Akademii Muzycznej. Miho kontynuowała swoje studia w Londynie, u Petrasa  Genuisasa  pragnąc zdobyć tytuł Magistra Muzyki na Goldsmith College, Uniwersytet w Londynie, gdzie studiowała prezentację u Ruth Harte. Osiągając sukcesy zarówno jako solistka jak i utytułowany kameralista Miho daje koncerty w całym Zjednoczonym  Królestwie, Europie i Azji. Przyznano jej wiele nagród włączając Concordia Bathel  Prize 2003. Zdobyła także pierwsze nagrody w obu sekcjach (duecie pianistycznym i na cztery ręce) 16-stego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Roma 2005. Obecnie w Londynie Miho kontynuuje swoją karierę jako artystka i pedagog.

 

Dominika Anna Rosiek, Polska, Wielka Brytania
skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku w wieku lat 4. Już po roku  nagrała utwory dla Polskiego Radia biorąc udział w konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych zdobywając wiele nagród w tym nagrodę specjalną w rosyjskim Festiwal Muzyka. Została  dwukrotnie wyróżniona przez „Krajowy  Fundusz na Rzecz Dzieci” poprzez  zaproszeniem do  gry na specjalnej audiencji u  papieża Jana Pawła II.
We wrześniu 1997 roku otrzymała pełne  stypendium umożliwiające naukę w The Purcell School. Następnie Dominika kontynuowała studia w  Royal  Academy of Music, uzyskując  BMus and PgDip with First Class Honorous. Dominika studiowała u Mateja Marinković ale także brała udział w  kursach mistrzowskich:  Zenon Brzewski, Vladmimir Spivakov, Detlef Hahn, Petru Munteanu, Eric Friedman, Marina Jaszwili, Dorothy DeLay, Ruggiero Ricci, Viktor Tryetiakov, Zahar Bron, Mauricio Fuks, Sylvia Rosenberg, Thomas Brandis. Brała z sukcesem ( wygrywając lub będą finalistką) w wielu międzynarodowych konkursach  wygrała szereg  ( Guivier prize, Alfred Brendel Prize ,Wilton Cole prize, Warious Martin Musical Scholarship awards , Whorshipful Company of Musicians award,  Craxton Prize, Hattori Foundation award , Musician Benevolent Found  Guivier).

Kontynuuje też karierę solistyczną, występując na festiwalach  takich jak:  Prussia Cove, Holland Music Sessions, Spitelfield Festival, Verbier Academy, “Encuentro De Musica De Santander”.  Była koncertmistrzem w European Youth Orchestra, grała z London Chamber Players, Verdandi Camerata, City of London Sinfonia i wieloma innymi. Koncertowała w Anglii  jako lider projektu Clockwork  Philharmonia, w ramach którego wystąpiła w Royal Opera House. Jest aktualnym członkiem  “Russian Virtuosi of Europe”. Z Arlequin Trio regularnie występuje  jako solista i kameralistka w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Polsce, Holandii i Niemczech. Jest członkiem orkiestry założonej i prowadzonej przez Nigela Kenndy , z którym  występuje  w całej Europie. Dominika jest również pedagogiem często jest zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich we Francji, Norwegii, Polsce i USA.

 

David Gruber, Austria
flet

Flecista, urodzony w 1985 roku, wykształcenie muzyczne zdobył w  Musikum, Salzburg. W tym czasie uzyskał wybitne wyniki na  konkursie muzycznym dla młodzieży „Prima la musica”. Już w wieku 15 lat miał  swój solowy debiut, grając z  Halleiner Chamber Orchestra. Od 2004 roku studiował  w Mozarteum, Salzburg. Był w klasie duńskiego flecisty  Janne Thomsen, a następnie studiował w klasie światowej sławy flecistki Irena Grafenauer. W 2007 roku David wygrał stypendium IE Boleszny miasta Salzburg. Uuzyskał tytuł licencjata w Mozarteum w Salzburgu w 2010 roku zaś tytuł magistra w 2015 roku.

Oprócz kariery solowej oraz kontynuacji kształcenia David koncentruje się na pracy pedagogicznej w szczególności z zakresu kameralistyki. Regularnie współpracuje z Johann Strauss Orchestrer Salzburg, Salzburg Flute-Quartett, z Filharmonią Reichenhall, El Cimarron Ensemble, Salzburger Flötenquartett i z wielu innymi.

 

Anna Sowa, Polska
kompozytor

Anna Sowa (ur. 1987 r.) — pochodzi z Tymbarku. W latach 2006–2016 studiowała w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi rytmikę u Szabolcsa Esztenyiego i Elżbiety Aleksandrowicz (dyplom z wyróżnieniem) oraz kompozycję u Zygmunta Krauze. W 2014 w ramach projektu Erasmus +, a następnie jako stypendystka KAAD studiowała w Folkwang Universität der Künste w Essen w klasie kompozycji i wizualizacji Dietricha Hahne. W latach 2014 – 2016 uczestniczyła w kolejnych edycjach Międzynarodowych Letnich Kursów Kompozytorskich Synthetis w Radziejowicach. Ponadto była uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Kompozytorskich w Donaueschingen (Next Generation 2015) oraz Europejskiego Kongresu Rytmiki w Wiedniu (2009). Aktualnie kontynuuje studia na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem prof. Caspra Johannesa Waltera i prof. Johannesa Kreidlera. W latach 2017-2018 jako stypendystka Rządu Ludowej Republiki Chińskiej studiowała w Shanghai Conservatory of Music. Jej utwory były prezentowane podczas sesji Musica Moderna w Łodzi (2011 – 2016), Festiwalu Musica Privata w Łodzi (2014, 2018), Woche Neue Musik w Essen (2015), Kurt Weill Festival w Dessau/Bauhaus (2019) oraz cyklu koncertów “_like a polish sunny day” w Baselga di Piné we Włoszech (2018). Utwór Lass mich heraus zamówiony przez Kölner Gesellschaft für Neue Musik został zaprezentowany w ramach projektu Béton Brut & Bruits w Kolonii, a następnie wykonany w Musikhochschule Münster (listopad 2018). Koncert na duet akordeonowy i orkiestrę smyczkową dedykowany zespołowi Duo Accosphere został wykonany na XXV Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2018). Kompozycje Anny Sowy były również prezentowane w Bauhaus/ Dessau (2019), Ludwigsburg Schloss (2019), Sao Paulo Contemporary Composers Festival (2019).

Interdyscyplinarne wykształcenie artystyczne Anny Sowy znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości kompozytorskiej. Sowa współpracowała z formacją teatralno-taneczną Grupa Off Harnam, czego efektem jest realizacja projektu Korzenie prezentowanego m.in. podczas jubileuszowego koncertu zespołu Harnam w Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz podczas FRU Festiwalu: Polskiego Festiwalu Kontakt Improwizacji w 2012 roku. W lutym 2013 roku jej Kwintet został przeznaczony do opracowań choreograficznych przez uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Ruchowych dla szkół II stopnia, który odbywał się podczas III Spotkań z Rytmiką w Radomiu. W marcu 2013 Anna Sowa stworzyła muzykę do spektaklu Pokojówki na podstawie dramatu Jeana Geneta, realizowanego przez Teatr Tańca Pro podczas Festiwalu Dotknij Teatru w Łodzi. W 2016 roku skomponowała także muzykę do spektaklu teatru tańca Perfosens, wystawionego w ramach Festiwalu Dotknij Teatru w Łodzi oraz festiwalu Królewskie Arkady Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie.

W jej twórczości przejawia się także zainteresowanie wykorzystaniem środków elektronicznych oraz ideą sztuki synkretycznej. Kompozytorka współpracuje z artystą wizualnym Xiaole Zhang, czego efektem są m.in. instalacje dźwiękowe Dwelling i Erwartung przedstawione w Kalbe w ramach letniego programu Künstlerstadt Kalbe oraz instalacja Receiver not found pokazywana w ramach projektu C.A.R. Talente w C.A.R. contemporary art ruhr – Essen (Niemcy) oraz V Piotrkowskiego Biennale Sztuki. W 2017 jej kompozycja Pizzicato na dwóch performerów i elektronikę została wykonana podczas ChampdAction w Antwerpii (Belgia). Od 2018 roku współpracuje z włoskim kolektywem ANOMALIA. Zespół wystąpił m.in. podczas Pergine Festival we Włoszech (2019).Anna Sowa w 2017 roku skomponowała Wariacje na temat Trenów Feliksa Nowowiejskiego na kwartet smyczkowy dla dzieci oraz zaaranżowała pieśni kompozytora, które zostały wykonane podczas Festiwalu Nowowiejski na Nowo w Radomiu. Utwór Maszyna inspirowany polskim folklorem uświetnił koncert jubileuszowy zespołu Harnam, odbywający się w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Anna Sowa jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, IAWM (International Alliance for Women in Music) oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata. Brała także udział w spektaklu tańca Brainworms, wykonanego podczas A-CH2 Arena Choreografów w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie w 2012 roku.

 

 

Cameron Todd, Wielka Brytania
trąbka

Urodził się w Hull, Anglia i wkrótce po tym jak zaczął uczyć się w klasie trąbki wygrał stypendium muzyczne na Winchester College. Ukończył  na Królewskiej Akademii Muzycznej zarówno studia licencjackie jak i magisterskie w 2004 roku. Podczas jego pobytu został członkiem Europejskiego Związku Orkiestr Młodzieżowych gdzie przez dwa lata począwszy od 2002 roku był głównym trębaczem. W 2004 roku zaoferowano mu przyłączenie się do UBS Verbier Festival Orchestra  gdzie grał aż do ich ostatniej trasy koncertowej  w  październiku  2008 roku występował pod batutą takich znamienitości jak Valery Gergiev, Charles Dutoit i James Levine. Poza obszarem muzyki klasycznej, Cameron wziął udział w przyjęciu w pałacu podczas Jubileuszu Królowej. Zaangażował się także w turnee z Sir Eltonem  Johnem. Ostatnio także nagrywał i występował ze Szkocką grupą „Mull Historical Socjety”. Jako solista wykonywał  Koncert Es dur na trąbkę Hummela,  Haydna Koncert na trąbkę i Joliveta Concertino na trąbkę, fortepian i smyczki . Grał  i reżyserował w Telemanna Koncercie na 2 trąbki z Southbank Sinfonia w Wigmore Hall, Londyn. W lipcu 2006 roku grał  Szostakowicza Koncert na fortepian , trąbkę i smyczki  na Verbier Festival z Evgenym  Kissinem  i na Verbier Festival Orchestra pod batutą  Gianandrea Noseda. Został nagrodzony Nagrodą Pamięci  Philipa Jonesa dla  Wirtuoza  Instrumentów Dętych w 2007 roku w Royal Overseas Leagues Competition a także został głównym trębaczem w Orquestra Nacional do Porto w listopadzie tego samego roku. W tym czasie  czerpał przyjemność z wykonania  na trąbce, rożku angielskim i smyczkach Coplanda Quiet City i Avro Parta Concerto Piccolo uber B-A-C-H. Powrócił do Anglii w czerwcu 2010 roku i od tego czasu pracuje z Orkiestrą Królewskiej Filharmonii, Halle Orchestra, Walijską Operą Narodową, Opera North i Bournemouth Symphony Orchestra. Ostatnio wykonywał solo na trąbce część Kantaty Bacha nr 5l ze słynną sopranistką Lesley Garrett podczas turnee z  Orkiestrą Koncertową Królewskiej Filharmonii.

 

REGULAMIN – III MK 2021 Regulamin

FORMULARZ ZGŁOSZENIA – WERSJA PAPIEROWA – III KM Formularz zgłoszenia

FORMULARZ ZGŁOSZENIA – WERSJA ELEKTRONICZNA – Formularz

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH I WIZERUNKU – III MK 2021 zgoda