Konkurs – #SZKOŁA2030

 

Konkurs #Szkoła2030 – rusza ogólnopolska burza mózgów dla edukacji
Kumulacja roczników, przemęczenie uczniów, strajk nauczycieli. Czy ta historia może mieć szczęśliwe zakończenie? Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO) przekonuje, że tak. Organizator konkursu #Szkoła2030 zachęca do dzielenia się pomysłami, z których skorzysta polska szkoła. Prace konkursowe będą przyjmowane do 10 kwietnia. Autorzy trzech najwyżej ocenionych esejów otrzymają w sumie 10 tys. zł.
STO proponuje uczestnikom podróż w przyszłość. Zgodnie z konkursowym scenariuszem, 1 września 2030 roku polskie dzieci wrócą po wakacjach do szkoły, która jest szkołą marzeń – świetnie przygotowuje uczniów do życia w nowym, zmieniającym się świecie, a zarazem jest atrakcyjnym miejscem pracy dla nauczycieli i studentów.
W swoich esejach uczestnicy muszą wyjaśnić, w jaki sposób polska szkoła przeszła taką metamorfozę w ciągu zaledwie dekady.
Chcemy wyzwolić w Polakach pokłady optymizmu. Zwracając uwagę na cel, jakim jest szkoła marzeń, zachęcamy do poszukiwania rozwiązań, z których skorzystają uczniowie, rodzice i nauczyciele – mówi Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. – Konkurs #Szkoła2030 tworzy unikalną przestrzeń do prezentacji pomysłów dla edukacji. To koncept, który może rozpocząć nowy rozdział w dyskusji o polskiej szkole, inspirując do podejmowania konkretnych działań na rzecz poprawy jakości edukacji w Polsce – dodaje.
Udział w konkursie
W konkursie może wystartować każda osoba dorosła, legitymująca się polskim obywatelstwem. Prace należy przesyłać przez formularz dostępny na stronie: www.szkola2030.pl. Pod wspomnianym adresem można także znaleźć szczegółowe informacje o konkursie.
Prace uczestników oceni Kapituła. Organizator zaprosił do niej: Małgorzatę Pomianowską (redaktor naczelną „Dyrektora Szkoły. Miesięcznika Kierowniczej Kadry Oświatowej”), Przemysława Staronia (Nauczyciela Roku 2018), Barbarę Annę Zielonkę (polską nauczycielkę pracującą w Norwegii, finalistkę Global Teacher Prize 2018) i pracującą na Uniwersytecie Warszawskim profesor Małgorzatę Żytko, eksperta OECD w zakresie wczesnej edukacji. STO będzie w Kapitule reprezentowane przez Zygmunta Puchalskiego, dr Annę Okońską-Walkowicz (wiceprezes Zarządu Głównego STO) i Łukasza Smołkę (członka Zarządu Głównego STO).
Organizator i Partnerzy konkursu
Społeczne Towarzystwo Oświatowe – organizator konkursu – to pierwsza i największa organizacja oświaty niepublicznej w Polsce. Od ponad 30 lat stowarzyszenie działa na rzecz poprawy jakości edukacji. Obecnie zrzesza ponad 150 renomowanych szkół społecznych z całego kraju.
Partnerami konkursu #Szkoła2030 są: Cortland (Partner Główny), ISKU i wydawnictwo edukacyjne Nowa Era.
Od lat działamy na rzecz promowania edukacji przyszłości i podnoszenia jakości nauczania. Konsekwentnie wspieramy wydarzenia, które pozwalają realizować te cele – wyjaśnia Mariusz Kruk, Menadżer ds. Klientów Edukacyjnych w Cortland. – Przykładem takiej inicjatywy jest konkurs #Szkoła2030, inspirujący do poszukiwania innowacji w oświacie. Jestem przekonany, że to doskonała okazja do promowania odważnych i zarazem przemyślanych rozwiązań edukacyjnych – podsumowuje.
Patronem medialnym konkursu #Szkoła2030 jest „Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej”.